Często kupujemy wykładziny podłogowe nie zwracając uwagi czy są z PCV czy z linoleum.
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że różnią się one od siebie wyglądem, właściwościami oraz sposobem montażu.
Dzisiejsze technologie produkcji sprawiły, że wykładziny elastyczne posiadają szersze możliwości wzornictwa oraz kolorów. Chociaż linoleum można dostać w wielu wersjach, to jednak wśród wykładzin podłogowych z PCV znajdziemy największą różnorodność zarówno kolorów, jak i wzorów.
Warto także pamiętać, że wykładziny z linoleum ulegają utlenieniu, co sprawia, że wszelkie zarysowania z czasem stają się niewidoczne. Jednak w proces utleniania powoduje również blaknięcie wykładziny.
Zarówno PCV, jak i linoleum to wykładziny elastyczne, sprężyste i z odpowiednim przygotowaniem łatwe w montażu. Obie dobrze znoszą wilgoć oraz są odporne na działanie wielu detergentów, rozpuszczalników tłuszczów i olejów. Mają właściwości amortyzujące, izolacyjne i antystatyczne. Łatwo je utrzymać w czystości, dlatego bez problemu można je stosować w pokojach alergików. Zarówno wykładziny organiczne (linoleum), jak i wykładziny syntetyczne (PCV) mają wysoki stopień ścieralności i nie ulegają łatwo odkształceniom. Linoleum jest ognioodporne i jako wykładzina organiczna nie wydziela toksycznych substancji. Współcześnie wykładziny podłogowe PCV produkowane są z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa, dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo spalania podczas pożaru.
Zarówno linoleum, jak i wykładziny z PCV można kupić z rolki – wtedy odcinana jest potrzebna nam ilość metrów. Możemy je także zakupić w postaci paneli. Montaż obu wykładzin nieco się od siebie różni.
Wybierając wykładziny podłogowe, warto pamiętać o różnicach między wykładziną z PCV a wykładziną z linoleum oraz wybrać tę, która najbardziej będzie nam odpowiadać pod względem montażu, wzornictwa oraz właściwości.