Płytki dywanowe do domu i biura

2016-07-18
złożone przez Elżbieta Szymkowicz

Płytki dywanowe to ciekawa alternatywa dla wykładzin z rolki czy nawet dla dywanów. Jeśli poszukujemy powierzchni niebanalnej, a przy tym praktycznej, możliwe, że właśnie wykładzina w płytkach okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Dlaczego płytki dywanowe zyskują na popularności? Po pierwsze – dzięki możliwości układania na podłodze ciekawych wzorów, po drugie, dzięki zaletom praktycznym.

Łatwiejszy transport i układanie

Zaczynając od zalet najbardziej podstawowych, zauważymy je już zaraz po zakupie.

- Dużo łatwiej jest przenosić i przewozić pudełka o wymiarach około 50 x 50 cm niż rolkę wykładziny o długości np. pięciu metrów – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów NOVA Technologie Obiektowe. – Montując wykładzinę dywanową w rolce,  z pomieszczenia trzeba wystawić wszystkie meble. W przypadku wykładziny w płytkach, istnieją systemy pozwalające unosić meble i wymieniać wykładzinę pod nimi – podkreśla.

Płytki mają najczęściej format kwadratów o boku 50 cm, podczas gdy wykładziny z rolki zazwyczaj mierzą 400 lub 500 cm szerokości – dlatego przenoszenie tych ostatnich (szczególnie po schodach w bloku) nie jest wygodne. Także przy układaniu łatwiej operować małymi płytkami, choć należy pamiętać, że i w tym przypadku nie obejdzie się bez odpowiedniej wiedzy. Płytki należy układać prosto w linii oraz odpowiednio dosuwać jedną do drugiej, tak aby nie powstały szpary.

Kreatywne połączenie

Zaletą, która ma przeważnie największe znaczenie dla klientów, jest możliwość łączenia ze sobą różnych kolorów, układania płytek w oryginalne wzory i w końcu tworzenia przy ich pomocy stref w domu lub w biurze.

 – Najłatwiej jest wykonać wzór poprzez wstawienie płytek w innym kolorze – mówi Andrzej Sienkiewicz. – Jeśli jednak musimy je docinać po liniach łukowych, to nie jest to już takie łatwe z uwagi na twardy spód płytki. Takie zadanie wymaga wprawy i doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić je firmie z doświadczeniem – dodaje.

Płytki dywanowe zawsze należy układać w sposób zalecany przez producenta. Najczęściej wszystkie płytki powinno się układać w jednym kierunku lub obracając sąsiednią płytkę o 900. Płytki można układać zarówno we wzór szachownicy, jak i „w cegiełkę”. Niektóre rodzaje wykładzin mają już wytkany wzór, który układany np. z przesunięciem daje dodatkowe efekty wizualne.

Obecnie w ofercie producentów można znaleźć również płytki o innych,  niestandardowych wymiarach, np. 25 cm x 100 cm, co daje dodatkowe możliwości tworzenia kompozycji na podłodze.

Fakty i mity na temat płytek dywanowych

Wśród informacji, jakie pojawiają się na temat płytek dywanowych, znaleźć można i takie, które można uznać za mity. Co jest więc prawdą, a co nie?

Płytki dywanowe mają sztywny spód i układa się je na emulsji antypoślizgowej. Zapobiega ona przesuwaniu się płytki w poziomie, ale umożliwia jej łatwe podniesienie.

Twardy spód jest powodem, dla którego płytka bywa uznawana za trwalszą powierzchnię niż wykładzina w rolce czy dywan. Tak naprawdę jednak płytka – tak samo jak inne powierzchnie podłogowe – posiada warstwę wierzchnią, a to po niej chodzimy i ją plamimy lub w inny sposób uszkadzamy. Nie jest więc prawdą, że o płytkę dywanową można dbać gorzej niż np. o dywan. Pielęgnacja płytek nie jest ani trudniejsza ani łatwiejsza niż pielęgnacja innych pokryć podłogowych – jak zwykle najlepiej stosować się do zaleceń producenta.

Drugi mit dotyczy możliwości wymiany pojedynczych płytek. Niektórzy przekonują, że gdy jedna płytka zostanie zniszczona, w jej miejsce łatwo można zamontować nową. Technicznie jest to oczywiście znacznie prostsze rozwiązanie niż wymiana wykładziny z rolki, należy jednak wziąć pod uwagę, że nowa płytka wstawiona pomiędzy starymi będzie się od nich odróżniała choćby odcieniem, który zmienia się z czasem, np. pod wpływem światła.

Poza tym runo starych płytek będzie na pewno bardziej zużyte (wydeptane) w stosunku do nowej płytki. Nowe fragmenty wykładziny będą co prawda upodabniać się do pozostałych, jest to jednak proces powolny.

- Podstawową wadą wykładzin dywanowych w płytkach jest ich cena, która wynika głównie z bardziej kosztownego sposobu produkcji – mówi dyrektor sieci sklepów NOVA. – Niektórzy za wadę uznają także widoczność łączeń między płytkami po ułożeniu. Warto więc pamiętać, że właśnie to stanowi wyróżnik tego typu powierzchni. Nie żądajmy od płytki, aby była rolką – przekonuje.

Uzyskanie jednolitej powierzchni jest co prawda możliwe dla niektórych wykładzin, jednak w większości z nich to właśnie odcinanie się poszczególnych płytek będzie warunkiem uzyskania ciekawej kompozycji.

Jeśli więc mamy fantazję, chcemy mieć na podłodze coś niebanalnego, innego niż u sąsiada, wybierzmy właśnie płytkę dywanową. A jeśli zależy nam na wykładzinie bez widocznych łączeń, cóż – w sklepach znajdziemy olbrzymi wybór wykładzin w rolce. Z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

źródło: empemedia.biuroprasowe.pl

Jak naprawić uszkodzoną wykładzinę? Jak naprawić dziurę w wykładzinie?

2016-07-18
złożone przez Elżbieta Szymkowicz
Dziura w wykładzinie? Przypalona wykładzina? Naprawienie wykładziny dywanowej jest proste i można to zrobić samodzielnie. Zobacz, jak wymienić fragment uszkodzonej wykładziny.

Materiały potrzebne do naprawy wykładziny

Aby naprawić uszkodzona wykładzinę potrzebny ci będzie zapasowy kawałek wykładziny, wybijak, szpachla do rozprowadzania kleju, nóż do przecinania wykładziny oraz klej akrylowy.

Jak naprawić uszkodzoną wykładzinę?

Do miejsca, w którym znajduję się dziura w wykładzinie przyłóż wybijak, kilka razy uderz w niego młotkiem i wyjmij wycięty fragment wykładziny. Następnie przygotuj podłoże. Powinno być gładkie, twarde i suche. Oczyść je, wyrównaj papierem ściernym nierówności. Pamiętaj, że nawet mały kamyczek, który dostanie się pod wykładzinę, może spowodować, że w tym miejscu materiał się szybko przetrze i powstanie dziura.

Rozłóż zapasowy kawałek wykładziny, przytnij jej brzegi, aby dopasować ją do wymiarów uszkodzenia. Podłoże posmaruj klejem do wykładziny. Połóż dociety fragment wykładziny, dokładnie dociskając ją do podłoża. Możesz ją docisnąć czymś ciężkim (np. książkami albo kamieniami). Pozostaw naprawioną wykładzinę na 12 godzin.

źródło: www.fokus.tv

Jak wybrać najlepsze wykładziny biurowe?

2016-07-18
złożone przez Elżbieta Szymkowicz

Wykładziny biurowe chronią przed hałasem i zimnem. Ich kolor i faktura mogą nadać nawet przeciętnemu pomieszczeniu całkiem nowego charakteru. Na rynku, wybór materiałów jest ogromny. Poznaj rodzaje wykładzin biurowych i zobacz jak wygląda ich montaż.

Wykładziny biurowe – dywanowe

Wykładziny dywanowe składają się najczęściej z czterech warstw. Najważniejsze z nich to spód i runo wykładziny.

Runo wykładziny jest jej wierzchnią warstwą, która ma największą styczność z meblami. Po niej tez oczywiście chodzimy. Najczęściej jest to plecionka włókien naturalnych takich jak na przykład: wełna, kokos, trawa morska, lub syntetycznych. Najpopularniejsze są mieszanki jednych i drugich.

Runo wykładziny dywanowej może być:

  • wełniane – miękkie i elastyczne, a w dodatku miłe i ciepłe. Wycisza biuro i nie elektryzuje się. Dodatkowo nie przeciąga kurzu i jest łatwe w czyszczeniu. Minusem wykładzin wełnianych jest na pewno ich cena, bywa ona zdecydowanie wyższa od tych syntetycznych.
  • poliamidowe – runo miękkie i sprężyste, odporne na gniecenie i średnie. Szczególnie polecane do biur. Nie wchłania wody, więc w razie rozlania kawy bądź wody, nie wsiąknie ona głęboko. Wybór kolorystycznych tego typu wykładzin jest największy, niestety minusem jest słaba wytrzymałość koloru. Pod wpływem intensywnych promieni słonecznych może wypłowieć.
  • polipropylenowe – to runo jest wyjątkowo trwałe i odporne na ścieranie. Również jest bardzo polecane do przestrzeni biurowych, jedyny jego minus to słaba odporność na wgniecenia. Ciężkie meble niestety mogą zostawić ślady na dywanie.

Każdy z rodzajów runa ma swoje wady i zalety. Jednak powinniśmy się tego spodziewać po wykładzinach dywanowych. Jeżeli straszne nam wgniecenia, zdecydujmy się na możliwie jak najkrótsze włosie, jeśli martwimy się o kolor wybierzmy jasny który nie wypłowieje lub ciemny odporny na zabrudzenia.

Spód wykładziny biurowej – dywanowej

Spód na jaki się decydujemy powinien zależeć od aktualnego stanu podłogi w pomieszczeniu. Może być wykonany z następujących materiałów:

  • filcowy – nadaje się do każdego rodzaju podłoża, jest najbardziej uniwersalny i łatwy do docinania. Dodatkowo zapobiega strzępieniu się wykładziny, a miejsca łączeń są niemal niewidoczne.
  • gąbka – to podłoże bardzo dobrze chroni przed hałasem i zimnem oraz jest odporne na wilgoć. Wykładzinie podklejoną gąbką można ułożyć bezpośrednio na twardym podłożu na przykład na betonie lub lastryko. Pamiętajmy jednak, że nie należy jej kłaść na parkiet, deski, płytki itd. Ponieważ w kontakcie z lakierem, gąbka szybko kruszeje.
  • juta – jeżeli planujemy ułożyć wykładzinę w pomieszczeniu ogrzewanym podłogowo, będzie to najlepszy wybór na podłożę. Juta jest odporna na bardzo wysokie temperatury oraz ma bardzo dobra przyczepność. Można wybierać z pośród juty naturalnej oraz syntetycznej. Ta druga jest bardziej odporna na wilgoć.
  • guma kauczukowa – również znakomicie chroni przed hałasem i zimnem, co ważne jest odporna na rozdarcia. Pamiętajmy jedna, że można ją kłaść tylko i wyłącznie na beton, ponieważ niszczy inne podłoża. Wykładziny z ego typu podłożem są dość drogie, ale idealnie nadają się do przestrzeni biurowych.

Inne wykładziny biurowe

Wykładzina dywanowa to nie jedyna opcja. W biurze możemy położyć także płytki dywanowe oraz płytki i panele winylowe. Każdy z materiałów charakteryzuje się inną trwałością oraz ma swoje wady i zalety. Zanim podejmiesz decyzję, najlepiej przejrzeć dostępne opcję i zastanowić się nad tym co najlepiej sprawdzi się w Twoim biurze.

Jeżeli szukasz profesjonalnych wykładzin biurowych w Krakowie i Katowicach zapraszamy do kontaktu z NoNameOffice. Nasi profesjonalni konsultanci są do waszej dyspozycji!

źródło: www.nieruchomosci.biz